To nie przypadek, że tak bardzo wolimy meble tapicerowane od plastikowych. Dzięki tym obiciom, łatwo zauważyć, że nie jest to szpital lub inna placówka medyczna. Jednakże, choć pod względem wizualnym i estetycznym, tapicerowane meble prezentują się o wiele atrakcyjniej od plastikowych krzeseł, to jednak sprawiają one dużo kłopotów z prawidłowym utrzymaniem ich czystości. Sami lekarze zwrócili uwagę na fakt, iż tapicerki świetnie gromadzą i kumulują w sobie bardzo dużą ilość bakterii, głównie kałowych oraz kurzu, który te bakterie przenosi. Ma bezpośredni wpływ na jakość i zapach powietrza. Jedno tapicerowane krzesło nie stanowi problemu. Lecz jeśli jest ich więcej…?
Mało kto wyobraża sobie siedzieć w plastikowym fotelu i oglądać mecz w telewizji bądź film w kinie. Jednak tak samo, mało kto zdaje sobie sprawę, że tapicerki trzeba czyścić regularnie. Nie tylko po to, aby wydłużyć ich żywot i aby cieszyły oko jaśniejszym odcieniem, lecz przede wszystkim po to, aby pozbyć się z nich nagromadzonych nieczystości, które bezpośrednio zagrażają zdrowiu człowieka.
Korzyści z takich zabiegów czyszczących są nie współmierne. Powierzchnie zostają dogłębnie oczyszczone i pozostają na długo czyste oraz pachnące.
Etapy czyszczenia
1.Etap – pozbycie się kurzu- trzepanie
Metoda polega na usunięciu kurzu i stałych zanieczyszczeń z 25 cm w głąb gąbki. Do usuwania stosuje się szybko obrotowe, bo aż 16 tyś obr/min, turbo trzepaczki, które wyposażone są we włos końsko- wielbłądzi. Dzięki temu działają przyciągająco na drobiny kurzu, a nie powodują rozdmuchania, tak jak w przypadku włosa plastikowego. O skuteczności metody, która wyznacza powodzenie dalszych etapów, świadczy „test lampki”. Polega on na uderzeniu z dużą siłą w powierzchnie tapicerki. Jeśli z tapicerki nie wyleci kurz, oznacza to, że wytrzepanie przebiegło pomyślnie i dopiero teraz jest sens przechodzić do kolejnego etapu. W przeciwnym razie, cały brud, który został w gąbce wyjdzie po niedługim czasie od prania.
2.Etap – naniesienie środka piorącego metodą pre-spray
Po usunięciu suchych zabrudzeń należy doprowadzić do rozpuszczenia brudu, który znajduje się na tapicerce. Pojęcie „rozpuszczanie brudu” używane jest tu w znaczeniu potocznym i w zależności od rodzaju brudu oznacza oddzielenie brudu od włókna. Choć ta metoda potrzebuje paru minut na reakcję, to jednak bez niej, efekt czyszczenia, będzie mniej skuteczny.
3.Etap – pranie metodą ekstrakcyjną
Po rozpuszczeniu brudu należy go w jakiś sposób usunąć z tapicerki. Najskuteczniejszą metodą jest wypłukanie i odsysanie brudu. Wypłukujemy rozpuszczony brud wielofunkcyjnym ekstraktorem. Potężna pompa natryskowa osiągający moc 83bar (regulowana) w połączeniu z mocną trzykomorową turbiną ssącą, pozwala wypłukiwać zabrudzenia z doskonałym efektem końcowym. Pozostawia zaledwie wilgotną powierzchnie i nie wlewa wody w gąbkę. Dzięki temu w sprzyjających warunkach czas schnięcia nie przekracza 1,5h.