Wykładziny w przeciwieństwie do dywanów mają jedną cechę, która utrudnia gruntowne wyczyszczenie. Mianowicie nie można ich zwinąć, wytrzepać na trzepaku, wyprać na potocznym płocie. Bardzo często są klejone co z kolei wyklucza nieprofesjonalne urządzenia i metody czyszczenia, które mogłyby spowodować odklejenie wykładziny. Istnieje również niebezpieczeństwo, że pozostawiona w wykładzinie woda z połączonym nieusuniętym brudem będzie idealnym miejscem dla rozwoju bakterii i grzybów, dając zapach stęchlizny. Dlatego tak ważne jest aby przed praniem zasadniczym takich powierzchni, dobrze i gruntownie wytrzepać wykładzinę specjalnymi urządzeniami. Dopiero później można przystąpić do prania, odpowiednio wybierając metodę oraz chemie do rodzaju powierzchni, tak aby nie dopuścić do odklejenia.
1. Etap – odkurzanie/ trzepanie
Wstępne odkurzenie na sucho. Większość zabrudzeń to zabrudzenia suche, więc zebranie ich znacząco wpływa na wynik czyszczenia jeszcze przed zastosowaniem jakiejkolwiek chemii. Odkurzacze których używamy to urządzenia antyalergiczne z hydrosystemem. Maszyny wykorzystującą separację odśrodkową, posiadają dwa niezależne obiegi powietrza, wytwarzają podciśnienie 230 mbar i przepływ powietrza 55l/s. Unikalnie opracowana głowica z turbo szczotką pozwala na dokładne wyczesanie runa dywanu lub wykładziny i odessanie wszystkich zanieczyszczeń stałych. Obszar filtracji powietrza to 4,5m3/min, Certyfikacja: CE, GS, GOST, GOST-R, ICEE
2. Etap – naniesienie środka piorącego metodą pre-spray
Po usunięciu suchych zabrudzeń należy doprowadzić do rozpuszczenia brudu, który pozostał na wykładzinie. Pojęcie „rozpuszczanie brudu” używane jest tu w znaczeniu potocznym i w zależności od rodzaju brudu oznacza oddzielenie brudu od włókna, wytworzenie emulsji (zabrudzenia na bazie oleju), czy też „zmydlenie” tłuszczu. Najrzadziej „rozpuszczanie brudu” oznacza rozpuszczanie, ale to też się zdarza w przypadku niektórych zabrudzeń na bazie wody.
Ten wstępny etap, jakim jest rozpuszczenie brudu, decyduje o skuteczności czyszczenia, a jest jednocześnie najbardziej zaniedbywany. Celem rozpuszczania brudu jest odseparowanie go od włókna wykładziny. Na skuteczność rozpuszczania brudu mają wpływ cztery czynniki : działanie chemiczne, temperatura, działanie mechaniczne oraz czas.
3.Etap – czyszczenie właściwe/ ekstrakcyjne
Po rozpuszczeniu brudu należy go w jakiś sposób usunąć z wykładziny. Najskuteczniejszą metodą jest wypłukanie i odsysanie brudu. Wypłukujemy rozpuszczony brud wielofunkcyjnym ekstraktorem. Potężna pompa natryskowa osiągający moc 83bar (regulowana) w połączeniu z mocną trzykomorową turbiną ssącą, pozwala wypłukiwać zabrudzenia z doskonałym efektem końcowym.
4.Etap – zaczesanie
Ostatnim zabiegiem na zakończenie czyszczenia jest zaczesanie wykładziny w jednym kierunku. Szczególne znaczenie ma to przy wykładzinach z ciętym włóknem oraz tkanych, gdyż w zależności od kierunku zaczesania zmieniają one odcień. W przypadku wykładzin supełkowych ten problem też występuje, ale w mniejszym stopniu.
5. Etap – suszenie
Wykładzina generalnie nie znosi wody. Niestety dogłębne czyszczenie zawsze wiąże się z pewnym zmoczeniem wykładziny. Należy więc zadbać o odpowiednie warunki do wyschnięcia wykładziny: przewiew i temperatura w pomieszczeniu, uniesienie niektórych mebli no i czas.
W celu uzyskania najlepszych efektów prania ekstrakcję wspomagamy poprzez:
- odplamianie punktowo plam
- działanie mechaniczne wspomagające rozpuszczanie brudu
- opcjonalnie neutralizacja uporczywych zapachów (m.in. uryna, wymioty)
- zapewnienie odpowiednich warunków schnięcia poprzez użycie mocnego odkurzacza który dokładnie wyciąga wilgoć,
Z powyższego opisu łatwo wyciągnąć wniosek, iż nie sposób dokładnie wyczyścić wykładziny w warunkach domowych (przy użyciu szmatek, gąbek i szczoteczek)nie używając urządzeń wyspecjalizowanych do tego celu. Dodatkowo, jest to czynność pracochłonna i z tych powodów najlepiej powierzyć ją nam 🙂