Zadzwoń do nas:
+48 604 39 67 67


Napisz do nas:
powerwashers.psc@gmail.com

Czyszczenie kostki brukowej i posadzek betonowych

Jest wiele rodzajów kostki brukowej. Różnią się między sobą nie tylko  przeznaczeniem, ale również odpornością na różnego rodzaju bodźce, które mogą ją osłabić. Kostka brukowa narażona jest na nieustanny wpływ czynników wywołujących zabrudzenia. Są nimi opady atmosferyczne, promienie UV, narastanie mchu, pył, brud z opon samochodowych, olej silnikowy, gumy do żucia, tłuszcz i wiele innych. Niektóre z nich jak przerastające ją mchy i naloty grzybicze utrzymują wilgoć, która wchłaniana jest przez beton, co zimą grozi erozją materiału. Z kolei olej silnikowy oraz gumy do żucia stanowią dla kostki takie samo zagrożenie jak w przypadku granitu, jednak kostka betonowa nie jest odporna na promienie UV, oraz tarcie wywołane przez zalegający na niej piasek. Oba te czynniki powodują blaknięcie i ścieranie się koloru wierzchniej warstwy. Choćby właśnie z tych powodów kostka brukowa wymaga częstszego czyszczenia i impregnacji. W miejscach, w których z powodu dużego natężenia ruchu nie jest możliwe częste czyszczenie całej kostki, powinno się stosować czyszczenie miejscowe. Usuwa ono doraźnie silne zabrudzenia olejowe, które wraz z upływem czasu są trudne do usunięcia. Powinno się również wykonać staranną impregnację, która znacznie ułatwi utrzymanie kostki w czystości. Dzięki tym zabiegom kostka brukowa, szczególnie betonowa i koloryzowana, znacznie dłużej zachowa swój ładny, pierwotny wygląd.

 

Etapy czyszczenia

ETAP 1 oczyszczenie z luźnego brudu

Etap 1Należy dokładnie zamieść wszelki brud i piach, tak aby właściwie przygotować powierzchnię do usuwania chwastów (jeżeli występują).

 

 

 

 

 

 

Etap 2 usuwanie chwastów

Etap 2Jeżeli kostka brukowa jest w znacznym stopniu poprzerastana trawą i chwastami, rozprowadzamy środek chwastobójczy za pomocą oprysku. Bywa tak, iż trzeba poczekać parę dni, zanim przejdzie się do kolejnego etapy. Ten czas potrzebny jest na właściwe zadziałanie środka na chwasty. Jest to bardzo ważny etap przy czyszczeniu kostki brukowej, ponieważ beton nie jest materiałem niezniszczalnym. System korzeniowy roślin przechowuje znaczne ilości wody. Wywołuje to mikropęknięcia w strukturze betonu i przyspieszone jego niszczenie. Do tak powstałych pęknięć dostają się jeszcze większe ilości wody, która zimą rozsadza beton. Dzięki usunięciu chwastów fugi pozbawione korzeni wypełnione piaskiem, są bardzo przepuszczalne. Dlatego woda spływa natychmiast do głębszych warstw nie rozsadzając zimą struktury betonu.

 

Etap 3 czyszczenie właściwe

Etap 3 czyszczenie właściweNa początku usuwamy zabrudzenia najmniej trwałe. Następnie nanosimy odpowiednie środki, dobrane do rodzaju powierzchni i rodzaju zabrudzeń. Do tego celu stosujemy myjki ciśnieniowe lub w zależności od powierzchni, konkretnego środka, ręcznie lub opryskiwacz z wentylatorem. Po odczekaniu aż środek zacznie skutecznie działać możemy przystąpić do czyszczenia przy użyciu wysokiego ciśnienia i ewentualnie wysokiej temperatury. Czyszczenie polega na usunięciu powierzchniowych zabrudzeń za pomocą urządzenia zaopatrzonego w specjalną końcówkę do powierzchni płaskich, które chroni przed zabrudzeniem, elementy wokół czyszczonej powierzchni.

 

Etap 4  wywabianie najsilniejszych zabrudzeń

Naniesienie na kostkę brukową preparatów wiążących plamy pochodzenia tłuszczowego, a także tych, które powstały w wyniku wycieku oleju silnikowego lub zabrudzeń po budowlanych.

 Etap 5 impregnacja

Etap 4 impregnacjaPo oczyszczeniu powierzchni, na suchą kostkę brukową możemy nanosić środek impregnujący. Do impregnacji bruku używamy środków wysokiej jakości. Bruk jest chroniony dzięki tym preparatom przed wchłanianiem niepożądanych substancji, promieniami UV, wodą. Ogranicza blaknięcie wierzchniej koloryzowanej warstwy bruku. Impregnat dodatkowo wzmacnia działanie preparatów przeciwgrzybicznych. Tak zabezpieczona kostka cechuję się zdolnościami hydrofobowymi, czyli niewchłaniania wody. Jest to natychmiast widoczne. Krople wody nie wnikają w głąb betonu, nie zmieniają przez to jego koloru na ciemniejszy. Łączą się jedynie w większe skupiska bądź pojedynczo utrzymują się na powierzchni kostki. Dobranie impregnatu zależy od rodzaju kostki brukowej i od wyboru klienta. W zależności od użytego środka możemy uzyskać inny efekt końcowy. Impregnat może nabłyszczyć kostkę, poprawić wyblakły kolor kostki betonowej. Może być jednak bezbarwny. Wtedy poza jego działaniem ochronnym nie poprawia on w żaden sposób wyglądu wyczyszczonej powierzchni. Impregnaty należy nakładać w kilku warstwach by efekt ich działania był możliwie jak najlepszy.

Impregnacja czyszczonej powierzchni zapewni długotrwały efekt, a polega ona na nałożeniu kilku warstw preparatów hydrofobowych.